Problem pękających pięt

Pękające pięty to niewątpliwie mało komfortowa przypadłość i jednocześnie chyba najbardziej bagatelizowana. O stopach najczęściej przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy musimy je pokazać, czyli w sezonie wiosenno - letnim. Temat pękających pięt pojawia się w gabinetach kosmetycznych i podologicznych cyklicznie, zwłaszcza w cieplejszych okresach roku po czym samoistnie przechodzi w zapomnienie. Przyjęło się, że pękające pięty to jedynie defekt kosmetyczny, który szpeci stopy i wystarczy wizyta w salonie pielęgnacji stóp albo smarowanie kremem, by poczuć ulgę i zapomnieć o problemie. Niestety nie jest to takie proste. Dzieje się tak głównie dlatego, że pięty pozbawione nawilżenia tracą swoją elastyczność, a jej odbudowa bywa bardzo trudna. Częstym powodem pęknięć jest również niewłaściwe ciasne obuwie, nadwaga, nieodpowiednia dieta, niedobór wit. A, skłonność genetyczna, cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków np. sterydów, problemy z tarczycą. Głębokie i nieleczone pęknięcia mogą prowadzić do infekcji bakteryjnych i grzybiczych, co będzie wymagało wsparcia ze strony dermatologa i nierzadko długiego czasu leczenia. Najlepsze kosmetyki, które zapobiegają pękaniu pięt powinny zawierać:
  • mocznik - nawilża, zmiękcza i złuszcza, jednak dobór jego stężenia w kosmetyku polecam pozostawić specjaliście podologowi w trakcie konsultacji.
  • wit. A - pomaga w leczeniu zmian patologicznych i nawilża
  • wit. E - pobudza krążenie, zwiększa nawilżenie
  • wit. F - zapobiega wysuszaniu skóry
  • lanolina - hamuje utratę wody
  • olejek z drzewa herbacianego - działa antyseptycznie, czyli zapobiega rozwojowi bakterii
  • propolis - jednak ostrożnie, gdyż może uczulać i nie jest polecany dla diabetyków
Nie należy również samodzielnie zbyt często złuszczać nagromadzonego na piętach naskórka przy pomocy zabiegów mechanicznych, skarpetek złuszczających, czy peelingów ziarnistych, gdyż nieumiejętna pielęgnacja prowadzi do jeszcze większego przyrostu warstwy rogowej na naszych stopach. Delikatna, jedwabiście głodka skóra stóp dodaje powabu i pewności siebie. Warto otoczyć ją szczególną troską. Jeśli Twoje stopy borykają się z problemem pękających pięt niezbędna wizyta w gabinecie powinna odbywać się przynajmniej raz na 4-6 tygodni i nie tylko w sezonie letnim, a pierwsze wizyty nawet co 2 tygodnie. Podstawą pielęgnacji w gabinecie jest redukcja zrogowaceń poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów zmiękczająco - złuszczających z użyciem odpowiednich sterylnych narzędzi (skalpel, dłutko, frezy wysokoobrotowe). Pamiętaj, że profesjonalnie wykonany zabieg oraz wcześniej przeprowadzona z Tobą konsultacja pozwoli wyeliminować problem całkowicie i na długo. Autor tekstu: Paulina Pilch