Dwutlenek węgla naturalnie występuje w naszym organizmie, głównie jako efekt metabolizmu komórkowego. Jego wysokie stężenie jest oznaką słabej cyrkulacji krwi. Po zdeponowaniu gazu w tkance, pierwszym efektem jest gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi.
Kiedy krwinki czerwone wystawione są na wysokie stężenie dwutlenku węgla, zawarta w nich hemoglobina zaczyna gwałtownie uwalniać atomy tlenu i łączy się z wychwyconym dwutlenkiem węgla.
Infuzja CO2 prowadzi do zwiększenia przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych w obszarze zabiegowym oraz poprawy mikrokrążenia i odnowy komórek. Odpowiedzią skóry na iniekcje CO2 jest reakcja zapalna, co prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu. Rozpoczyna się remodeling skóry z towarzyszącym kurczeniem się włókien kolagenowych, co skutkuje większą sprężystością skóry.
Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na iniekcje CO2. Wprowadzony do komórki tłuszczowej CO2 częściowo zmienia się w kwas węglowy, który rozpuszcza błony komórkowe adipocytów. Zwiększone ukrwienie prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego obszaru zabiegowego, poprawy metabolizmu i wydalania uwolnionego tłuszczu. Proces ten prowadzi do zmniejszenia liczby
komórek tłuszczowych i wymodelowania sylwetki, odnowienia komórek skóry, stymulacji syntezy kolagenu skórnego, a co za tym idzie, wygładzenia powierzchni skóry.
Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym precyzyjnym wstrzykiwaniu kontrolowanych dawek CO2 za pomocą igły. Aparat Criss Carbo-Oxy podgrzewa CO2 do temperatury zbliżonej do temperatury ciała, aby zmniejszyć poczucie dyskomfortu u klientki / klienta. Obszar poddany zabiegowi może być delikatnie uwypuklony, naturalne jest lekkie zaczerwienienie, zasinienia i obrzęk. Od razu po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć.
Do wywołania wyżej opisanych reakcji organizmu potrzebna jest określona ilość wstrzykniętego CO2. Przy jednym podaniu podajemy maksymalnie 300 cm3. Podanie większej ilości nie zwiększa skuteczności zabiegu a niepotrzebnie rozciąga skórę, zwiększa dyskomfort i niepotrzebnie powoduje większe obciążenie organizmu.
Przeciwwskazania bezwzględne:
- ciąża i karmienie piersią
- niewydolność serca (również rozrusznik)
- choroby układu naczyniowego
- choroby krwi
- niewydolność nerek, płuc, wątroby
- przeszczepy lub usunięcie organu
- RZS
- choroby nowotworowe (po 5 latach - wymagana zgoda lekarza)
- epilepsja
- jaskra
Przeciwwskazania względne:
- leki przeciwzakrzepowe (aspiryna, polopiryna, acard)
- leki sterydowe
- leki przeciwdepresyjne
- endometrioza (choroba układu rozrodczego)
- astma (możemy podać do 30 cm3)
- cukrzyca
- wypełniacze (w miejscu podania i okolicy nie podajemy do 1 roku)
- toksyna botulinowa (można w miejscu podania po ok. 14 dniach)
- nici liftingujące (nie wykonujemy w miejscu założenia i okolicy przez okres 2 lat)
Materiały oraz foto: Aycom